Otevřít menu

Týden : 3
Dnes : 0

Knihovna Heřmánkovice

První záznam o již existující heřmánkovické knihovně je z roku 1954, kdy zemřel její knihovník pan Josef Řehůřek. Knihovna byla umístěna v 1. patře budovy místního národního výboru. Pamětníci odhadují její založení na rok 1949 – 50.

Po panu Řehůřkovi nastupuje pan Albert Friml, který vede knihovnu až do roku 1962. Je hodnocen , a to jak místními organizacemi, tak i bývalým okresním národním výborem v Broumově jako velmi dobrý knihovník. Pořádal besedy, přednášky, knihy donášel nemocným domů. Když začínal, bylo v knihovně 870 svazků (české, slovenské i německé knihy), v roce 1960 už 1166. V roce 1956 měl 707 čtenářů a 2207 výpůjček. Spolu s místním národním výborem Heřmánkovice zajistil pro Benešov (do roku 1960 osada obce Heřmánkovice) pobočnou knihovnu umístěnou v tehdejší benešovské škole. Zde později půjčovali knihy učitelé školy a to až do roku 1960.

Po smrti pana A. Frimla (mnozí si na něj vzpomínají jako na pana Bertu, skromného a příjemného člověka) v roce 1962 krátce vedla knihovnu paní Eva Vlčková, od roku 1963 pan Rudolf Boukal, který vytrval až do roku 1973. Ovšem v sedmdesátých letech nastal velký pokles výpůjček a to vedlo až k nečinnosti knihovny. V té době měla knihovna 1207 knih. V roce 1973 byla knihovna přestěhována do přízemí budovy MNV. Stagnace pokračovala do roku 1980, kdy opět začala pracovat, v tomto roce bylo vypůjčeno 280 knih.

V roce 1982 se knihovna stává součástí městské knihovny Broumov (až do roku 1990) a je vybavena novým nábytkem. Eviduje 1446 knih a 221 knih dostala z Broumova. V roce 1984 knihovnu vede studentka Eva Linková, v následujícím studentka Eliška Kašparová a to velmi dobře. Po ní nastupuje slečna Milena Křížová. Později, v roce 1992 je knihovnicí studentka Jana Hliníková.

Od roku 1993 až do roku 1998 je knihovna v čp. 273 („kampelička“). Požár kampeličky přerušil činnost knihovny, knihy byly přestěhovány a uskladněny. Obecní úřad, po uvolnění a rekonstrukci prostor v 1. patře bývalé školy, 29.ledna 2008 slavnostně otevřel nové prostory, pro knihovnu v opravdu velmi důstojném prostředí. Knihovnicí se stává slečna Zuzana Přibylová. V říjnu je v knihovně spuštěn internet pro veřejnost. V říjnu roku 2011 byla knihovna vybavena novým nábytkem a přestěhována do vedlejší místnosti školy.

V současné době má knihovna více než 1600 svazků. Celé patro je účelně rekonstruováno na kulturní a společenské centrum Heřmánek. Vedoucí střediska a zároveň knihovnicí je paní Renata Stečínská.

Od roku 2008 obecní úřad spolupracuje s Okresní knihovnou v Náchodě a její pracovnice, radou i osobní účastí, pomohly zvýšit odbornou a společenskou úroveň naší knihovny.